Orgazm ve çoklu orgazm

 • 5 Mayıs 2021
 • 0
 • 25 kez okundu

Cinsellik, kadınlar için farklı erkekler için farklı başlıklara sahiptir. Pek çok toplum veya bölgede cinselliğin fısıltı ile konuşuluyor olması bilgi yetersizliğinin ana sebeplerinden biridir. Bilgi yetersizliğine bağlı olarak ortaya atılan ve giderek yayılan bazı rivayetler vardır. Bu rivayetlerden çoğu kadınların cinsel hayatı ve kadın orgazmı ile ilgilidir. Kadınların orgazm olamadığına dair rivayetler bile var. Orgazm ve cinsellik konuları ile ilgili en yaygın  sorular ise “kadınlar orgazm olabilir mi?”, “erkeklerde boşalma nasıl olur?” ve “çoklu orgazm nedir?” gibi rivayetlerin gerçeklik payını anlamaya yönelik sorulardır. Bu yazımızda tüm bu rivayet ve soru işaretlerini ortadan kaldırmak için kadın orgazmı ile ilgili yaptığımız araştırmalardan edindiğimiz bilgilere yer verdik. Detaylıca ilerleyebilmek için konunun en başına dönecek olursak da cevaplanması gereken ilk soru şudur;

Orgazm nedir?

Orgazm, cinsel uyarılma sonucunda fizyolojik ve psikolojik olarak erişilen, kişiye haz veren durumun tanımıdır. Beynin yoğun bir şekilde aldığı cinsel uyarılara genital bölgelerin eş zamanlı olarak tepki vermesi durumu olarak da tanımlanabilir. Kısaca orgazm, mastürbasyon ve cinsel ilişki sonunda ulaşılan hazzın tanımıdır diyebiliriz. Yani orgazm olabilmek için kişinin mastürbasyon yapması ya da cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Genellikle nabız artışı, kızarma, nefes alışverişin hızlanması ve istemsiz kasılmalar gibi sonuçlara yol açan orgazm, yaklaşık 10-20 saniye kadar sürer.

Orgazmın faydaları

 • Stresi azaltır.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Ağrı eşiğini yükseltir.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Bedensel ve ruhsal bir rahatlama sağlar.
 • Serotonin hormonunu artırarak mutlu hissetmeye yardımcı olur.

Erkeklerde orgazm nasıl olur?

Erkeklerde orgazm, boşalma ile meydana gelir. Yani, penisten dışarı meni atılması şeklinde gerçekleşir. Boşalma esnasında idrar yolundaki kaslar 4-7 kere kasılarak kişiye haz verir.

Kadınlarda orgazm nasıl olur?

Kadınlarda orgazm erkek orgazmına kıyasla daha şiddetli ve kapsamlıdır. Kadınlar vajinal orgazm ve klitoral orgazm olarak iki farklı şekilde de orgazm olabilir. Vajinal orgazm, vajina duvarının uyarılması ile gerçekleşir. Klitoral orgazm ise klitorisin uyarılması sonucu gerçekleşir. Her iki durumda da orgazm esnasında uterus ve çevresindeki kaslar kasılır, klitoris sertleşir, göğüs uçları sertleşir, vajina dudakları büyür ve vajinada nemlenme meydana gelir. Neredeyse her kadının art arda orgazm olma potansiyeli vardır. Buna çoklu orgazm denir.

Çoklu orgazm nedir?

Kadınların bir kez orgazm olduktan sonra yeniden orgazm olabilmek için belli bir süreye ihtiyacı yoktu. Uzun süre uyarılmış halde kalırlar ve dolayısıyla tekrar tekrar orgazm olabilirler. Çoklu orgazm yalnızca kadınların yaşayabileceği bir deneyimdir. Erkeklerin biyolojik yapısı çoklu boşalmaya uygun değildir. Erkeklerin cinsellik hormonları uyarılma esnasında hızla en yüksek seviyeye çıkar ve boşalma ile aynı hızla düşerek cinsel uyarılmayı sonlandırır. Erkeklerin bir kez boşaldıktan sonra tekrar boşalabilmesi için “refrakter dönem” adı verilen dinlenme süresinin beklenmesi gerekir. Kadınlarda ise cinsel uyarılma esnasında hormonlar daha yavaş ve daha uzun sürede en yüksek seviyeye ulaşır ve orgazmdan sonra da etkilerini göstermeye devam eder. Dolayısıyla bir kadının orgazm olduktan sonra ilişkiye devam etmesi ve art arda orgazm olabilmesi mümkündür. Ve çoklu orgazm yaşamak için bir partnere ihtiyaç yoktur. Kadınlar mastürbasyon ile de art arda orgazm olabilirler.

Velhasıl

Orgazm, hem ruhsal hem de psikolojik olarak her yetişkin için neredeyse bir ihtiyaçtır. Cinsel yaşantınızın daha güzel olmasını istiyorsanız belli aralıklarla kendi üzerinizde keşfe çıkmayı ve haz noktalarınızı partnerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: