Türkiye ve dünyadaki ünlü kamp alanları

  • 15 Mayıs 2021
  • 1
  • 20 kez okundu

Türkiye’de kampçılık, her dönem bir şekilde popülerliğini koruyan aktiviteler arasında yer alıyor. Her sezon oldukça ilgi odağı olması hem sahil şeridinde hem de iç kesimlerde çok sayıda kamp rotasının oluşmasına neden olmuştur. “Türkiye’de kamp nerede yapılmalı?” sorusu için verilebilecek pek çok yanıt vardır. Bizler bu yazımızda önce Türkiye’de bulunan ve en sık tercih edilen 5 kamp bölgesine ve dünyadaki en iyi 5 kampçılık rotasına yer verdik. “Kampçılık nedir?”, “kamp içi gerekli malzemeler nelerdir?” diye merak edenler için hazırladığımız içeriğimiz ise; “Kampçılık nedir? Keyifli bir kamp için nelere dikkat edilmelidir?” 

Türkiye’deki popüler kamp alanları

Kelebekler Vadisi, Muğla

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz bölgesinde yer alan Kelebekler Vadisi, kamp severlerin adeta göz bebeği desek abartmış olmayız sanırım. Adını içerisinde barındırdığı 80 çeşit kelebek dolayısıyla alan Kelebekler Vadisi, eşsiz bir denizi ve doğal bir güzelliği ile Türkiye’nin gözde kamp alanlarından biridir. Bölgenin bir tarafında dik kayalar, diğer tarafında ise deniz bulunur. Tercihe bağlı olarak kayalık bölgede de deniz kenarında da kamp yapılabilir. Kelebek Vadisi dalış, yamaç paraşütü ve tırmanma gibi ekstrem sporlar için de en uygun bir bölgelerden biridir.

Karagöl, Artvin

Karagöl, Artvin ilinin Borçka ilçesine 25-27 kilometre uzaklıkta bulunan ve bir dağın tepesinde yer alan heyelan set gölüdür. Yeşillikler içerisinde, sessiz ve sakin bir kamptan keyif alanlar için bu göl ve gölün yakınları tam da aranan yerdir. Karagöl, eşsiz tabiatı ve doğal güzellikleri ile her geçen yıl daha fazla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilirken kamp severlerin de gözdesi haline gelmiş, Türkiye’deki en popüler kamp alanlarından biri olmuştur.

Geyikbayırı, Antalya

Geyikbayırı, kamp ile birlikte ekstrem sporlar yapmaktan da hoşlananların öncelikli tercihleri arasındadır. Sarp kayalarla çevrili bölgede bulunan kamp alanları da bu kayalık bölgelere yakın şekilde konumlandırılmıştır. Bu bölgedeki kamp alanları, kaya tırmanıcı ve yürüyüş yapmak isteyenler tarafından da her mevsim sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir

Balıkesir ilinin Erdek ilçesinde bulunan Kapıdağ Yarımadası, deniz ve orman örtüsü ile çevrelenmiş kamp alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Huzurla kamp kurmak isteyenlerin gözdesi alan bölgede çadırınızı sık ağaçlar ve gölgeler altına kurabilir ve uzun uzun sahil yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Salda Gölü, Burdur

Burdur ilinin Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, son yıllarda popülerliğini hızla artıran ve turizmin en yoğun olduğu bölgelerden biridir. El değmemiş mavi-beyaz plajları ve eşsiz doğası ile şehir gürültüsünden uzaklaşmayı hedefleyen kampçıların da favori bölgeleri arasına girmiştir. Doğa ile baş başa vakit geçirmekten hoşlanan kampçıların Salda Gölü’nü tercih etmelerindeki en büyük etkenlerden biri gölde herhangi bir işletmenin bulunmamasıdır.

Dünya’daki en iyi kamp alanları

Le Clos du Lac, Fransa

Provence şehrinde ve Ecrins Ulusal Parkı kıyısında bulunan kamp alanı 1485 metre yüksekliktedir. Dağ ve göl manzarasına sahip bölgenin yakınlarında çeşitli aktivite alanları da yer almaktadır. Le Clos du Lac kamp bölgesinde, essiz ve sakin bir kampın yanı sıra gün içerisinde yürüyüşler yapmak ya da gölde balık tutmak keyif verici diğer seçeneklerdir.

Hallstatt, Avusturya

Dağ ve göl manzarasına sahip olan Hallstatt’ta çok sayıda kamp alanı bulunmaktadır. Bölge, dik dağlar ve Hallstatt Gölü ile çevrilidir. Dünyanın en beğenilen kamp alanlarından biri olan Hallstatt bölgesi, yaz mevsimlerinde bile akşamlar oldukça serin olmaktadır.

Burgos, İspanya

Şehirde bulunan Arlanzon Nehri yakınında pek çok sayıda kamp alanı bulunmaktadır. Nehir manzaralı kamp alanları aynı zamanda yürüyüş ve bisiklet parkurları ile çevrilidir. Tercihe bağlı olarak ziyaretçilerin kendi çadırları ile ya da bölgede bulunan işletmelerden çadır kiralayarak kamp yapmaları mümkündür.

Bregenz, Avusturya

Avusturya sınırları içinde bulunan Bregenz, aynı zamanda Almanya ve İsviçre sınırlarına da oldukça yakındır. Constance Gölü çevresinde bulunan pek çok kamp alanında üç farklı ülkeyi görmek mümkündür. Kampçılığın yanı sıra bölgede bulunan bisiklet parkurları kullanılabilir ya da trekking rotaları üzerinde yürüyüşler yapılabilir.

Ansen, Hollanda

Hollanda’nın en güzel şehirlerinden biri olan Ansen, oldukça geniş yemyeşil alanlara sahiptir. Bu alanlarda kampçılık faaliyetleri oldukça yaygındır. Avrupa’da bulunan birçok kamp alanında olduğu gibi Ansen bölgesinde de ziyaretçilerin kendi çadırları ile ya da özel firmalardan kiraladıkları çadırlar ile kamp yapmaları mümkündür. Özel alanlarda Wİ-Fİ gibi hizmetlerden de faydalanılabilir.

 

 

1 comment on “Türkiye ve dünyadaki ünlü kamp alanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: