Kampçılık nedir? Keyifli bir kamp için nelere dikkat edilmelidir?

 • 10 Mayıs 2021
 • 1
 • 19 kez okundu

Sakin bir deniz kenarı veya yeşillikler içerisinde bir ormanlık alan görür görmez pek çok insanın aklına kamp yapma fikrini getirir. Kamp ise pek çoğumuz için şehir kabalığının uzağında çadır kurmalı, ateş ile ısınıp, aynı ateş üzerinde pişen yemekleri tüketmeli bir yaşam biçimi anlamına gelir. Kimileri için bu gerçek anlamda bir yaşam biçimi iken kimileri için birkaç gün için de olsa metropol yaşam stresi ve gürültüsünden arınma biçimidir. Ancak, bu söylediklerimiz kulaktan dolma bilgiler ve alelade deneyimler ile gerçekleştirilen her kamp için geçerli olmayabilir. Her işte olduğu gibi kampçılık için de yola çıkarken bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Etkisi ise bana kalırsa yolculuğun ve varılacak yerin tatmin edici olması ya da güzel bir akış ve sonuca ulaşılması hazzı olarak hissedilebilir. Bu yazımızda “kamp için gerekli malzemeler nelerdir?” ve “kamp nerede yapılmalıdır?” gibi sorularına yer verdik. Önceliğimiz ise kampçılığın ta kendisi. 🙂

Kampçılık nedir?

Birçok yerde farklı sözcükler ile de olsa aynı şeyi tarif eden tanımları bulunan kampçılık, kısaca kişi veya kişilerin yaşamsal faaliyetleri açısından gerekli ekipmanlar ile birlikte doğa içerisinde yaşam sürmesi olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda tüm dünyada ilgi gören bir açık hava etkinliğidir. Doğa sporlarının bir parçası olduğunu da söyleyebiliriz. Örneğin, dağcılık ve trekking gibi ekstrem sporlar ile kampçılık ayrılmaz bir parçadır. Pek çok sporcunun, günler ya da haftalarca sürecek bir parkura yanında kamp malzemeleri ile geldiği gözlemlenmiştir. Öte yandan bir beyaz yakalı veya öğrenci tayfası mensubu bir bireye göre de kendisi ve kampçılık ayrılmaz bir parça olabilir. Kamp denince göz bebekleri parıldayan birkaç insan ile tanışanlardan biri olarak kamp nasıl yapılır? veya kamp için gerekli malzemeler nelerdir? gibi bilgi temalı sorulardan önce şunu şahsi fikrimce belirtmek isterim ki, esas mesele doğa ile iç içe geçirmeyi seviyor olmaktır. Elinde, aslında her şeye harfiyen uyulmuş olduğuna ikna eden bir liste ile gittiği kamptan pişmanlık duyarak dönmek de çadırı hiçbir bilgi, liste yahut kurala dayanmadan yalnızca doğal akışta olmaktan alınan haz ile geçirilen bir kampı sonlandırmak üzere toplamak da bunun önemi için verilebilecek örneklerdendir.

Kampçılığın esas kuralı ise doğaya saygı duymaktır.

Kampçılık keyifli fakat zorluklarla dolu bir uğraş veya hobidir. Zorlukları minimuma indirmenin yolu kamp sanatını öğrenmenin yanı sıra kampta yemek pişirmeyi bilmek ile alakalıdır. İyi bir kamp temel olarak rahat bir çadır, sıcak bir uyku tulumu ve iyi bir tüketime dayanır. Kamp yapılan süre boyunca dikkate alınması gereken en önemli şey ise şüphesiz, çevreye olabilecek en az zararı vermektir. Birçok ihtiyacımızı doğadan karşılarken bir de üstüne doğaya zarar veriyor olmak iyi bir kampçının en son isteyeceği şey olabilir. Esasında kamp, ucu bucağı belli olmayan bir denize yüksekten bakma veya sıra sıra ağaçlarla çevrilmiş bir yolda seyahat ediyor olma anlarında hissedilen aidiyet duygusunu besleme biçimidir. Doğayı seviyor, doğayı koruyor ve doğa içerisinde yaşıyor olmak gibi bir bütünlüğün temsilidir. Bir çeşit döngü veya akış da denebilir belki. 🙂

İleri derecede bir eğitimi için kampçılık eğitimleri alınabilir. Bu eğitimlerden de kısaca bahsedecek olursak;

Temel kampçılık eğitimi nedir?

Temel kampçılık eğitimleri, kampçılığın bir yaşam biçimi olduğu öğretisine dayalıdır. Doğa ile ilgili bilinmesi gerekenler ve kampçılık ile ilgili bilinmesi gerekenler gibi çeşitli eğitim konuları içerir. Kampçıların doğada bulunan bitkilere, hayvanlara ve ağaçlara zarar verilmemesi ve yakılan ateşin mutlaka söndürülmesi gibi bilgileri özümsemeleri şarttır.

Kampçılık eğitimi neleri kapsar?

Kamp yerinin seçimi, seçim kriterleri ve hava şartları gibi göz önünde bulundurulması gerekenler üzerine verilen eğitimlerin yanı sıra temel kampçılık eğitimleri;

 • ateş yakma
 • çadır kurma
 • yemek yapma
 • kampı toplama

aşamalarında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair eğitimler de içerir. Kampçılığa dair edinilen bilgilerin ardından göz önünde bulundurulması gereken şey, kamp malzemeleridir. Güvenli ve konforlu bir kamp deneyimi için kampçılık için gerekli olan malzemelere sahip olmak önemlidir.

Kamp için gerekli malzemeler nelerdir?

Çadır

Kampta çadırda konaklayacak olmanın dışında bu noktada önemli olan çadır seçimidir. Doğru çadır için çadır seçimi, kişi sayısı, dayanıklılık, ölçüler ve tasarım gibi faktörler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. İhtiyaca uygun olarak üçgen, tünel ya da kubbe çadırlar tercih edilebilir. Çadırda doğrudan yere yatılmamalıdır. Çadır içerisinde yere bir şilte, battaniye ya da şişme yatak konulmalıdır. İnce veya kalın uyku tulumları da tercih edilebilir.

Uyku tulumu

Tulumlar kaz tüyü ya da sentetik dolgular kullanılarak üretilir. Kaz tüyü kullanılan uyku tulumları daha sıcak tutar. Sentetik dolgu kullanılan uyku tulumları ise daha hafiftir. Tulum seçimi esnasında mevsim koşulları ve kamp süresi göz önünde bulundurulmalıdır.

Sırt çantası

Kamp için kullanılabilecek pek çok farklı hacim ve tasarımda sırt çantası vardır. Kamp yapacak kişi, yanına alacağı ekipmanlara uygun genişlikte ve dayanıklı bir çanta tercih etmelidir.

Fener

Fener veya el fenerleri özellikle geceleri mutlaka ihtiyaç duyulan kamp ekipmanlarının başında gelir. Fenerin yanı sıra pil ihtiyacı da göz önünde bulundurulmalı ve muhakkak yedeklenmelidir.

Kıyafet seçimi

Sıcak hava kampı için kıyafet seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken şey, gecenin serinliğidir. Bazılarımız için önemli olabileceği için ek olarak, sinek veya böcekler kamp esnasında karşılaşılması en muhtemel ziyaretçiler olduğunu hatırlatmak isterim. Bu ve benzeri küçük canlılar ile ilgili hassasiyeti olan kamp severler buna göre çeşitli önlemler alabilir veya uyumadan önce paçalarını çoraplarının içine sokmak gibi ilkel bir yönteme başvurabilirler. Serin hava kampı için vücut ısısını koruması açısından kalın kıyafetler yerine birkaç kat ince kıyafet giymeyi tercih edebilirsiniz. Karla kaplı soğuk alanlarda yapılan kamplarda ise baş ve boyun bölgesinin korunmasına yönelik kıyafetler tercih edilebilir. Özellikle eldiven, tozluk, çoraplar ve ayakkabıların ısıyı muhafaza edici özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Giyim eşyalarının ıslanma ihtimaline karşı mutlaka yedek kıyafetler bulundurulmalıdır.

Diğer kamp malzemeleri

 • Çakı
 • Düdük
 • Pusula
 • Çöp poşeti
 • Güneş kremi
 • Güneş gözlüğü
 • ilkyardım çantası
 • Kibrit veya çakmak (yedekleri ile)
 • Temizlik malzemeleri (sabun, havlu, tuvalet kağıdı, ıslak mendil vb.)

Kamp nerede yapılmalıdır?

İyi yer seçimi keyifli bir kamp için oldukça önemlidir. Düz bir alan ve temiz içme suyu olanağı olan yerlerde kamp yapılabilir. Uçurum ve bataklık kenarlarında ya da yağmur havalarda ağaçlardan su damlaması ihtimaline karşı ağaç altlarında kamp yapılmamalıdır. Fikir oluşturması açısından faydalı olabileceğine inanarak hazırladığımız içeriğimiz için başlığa tıklayabilirsiniz.
“Türkiye ve dünyadaki ünlü kamp alanları”

Velhasıl

Bir yanıyla kişide hatırlama veya emin olma gibi etkilere neden olduğunu düşündüğüm kampçılık, doğa ile insan arasındaki şartların neredeyse eşit olduğu bir yaşam biçimidir. Bu şartlardan yalnızca payımıza düşen kadarını alarak kamp süresince zamanla daha yoğun bir şekilde doğanın bir parçası gibi hissedebiliriz. Bir diğer ihtimal ile şartların eşitliğini insan konforu adı altında altüst edebilir ve daha fazlasını isterken doğaya zarar verebiliriz. Benim naçizane tavsiyem, en azından kamp gibi doğa temalı aktiviteler esnasında doğa ile iletişimde doğa gibi olmaya çalışmaktır. Doğru yer, doğru zaman, gerektiği kadar tüketim ve sıfır ihmal gibi üzerine düşen sorumlulukları yerine getiren bir kampçının gözünden bakıldığında doğa ne kadar güzelse, doğa açısından da böyle bilinçli bir kampçı o kadar güzeldir eminim. Faydalanırken zarar vermemeli sevgili okur. Sağlık, özgürlük ve sevgi ile kalın. 🙂

1 comment on “Kampçılık nedir? Keyifli bir kamp için nelere dikkat edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: