Çocuk sağlığı ile ilgili bazı belirtiler

 • 7 Ekim 2020
 • 0
 • 218 kez okundu

Pek çok ebeveyn, çocuğunun sağlığı ile kendi sağlığından daha fazla ilgileniyordur eminim. Çocukların yaşadığı en küçük rahatsızlık bile büyük bir telaşa neden olabiliyor. Çocuk artık bir problemi olduğunu söyleyebilecek yaşlara geldiğinde ebeveynlerinin işinin biraz olsun kolaylaştığını düşünüyorum. Çünkü küçük bir çocuğumuz varsa daha fazla ilgi ve daha fazla dikkat eşliğinde ebeveynlik tacını taşırız. Örneğin, bebekler doğru işitip işitmediklerini bilmezler. Dolayısıyla ebeveynin yüksek seslerden rahatsız olup olmadığını ve yüksek seslere tepki verip vermediğini gözlemlemesi gerekir. Düzenli doktor ziyaretleri, çocukların sağlığını koruyup kollamanın önemli bir parçasıdır. Ancak çocuğunuzun muayene ihtiyacı olmasa bile beklenmedik veya potansiyel rahatsızlıklar meydana gelebilir. Ebeveynlerin, herhangi bir terslik fark etmeleri durumunda ivedi olarak bir doktora danışması önemlidir. Erken teşhis, sağlığa giden yollardan kestirme olanı olabilir. Bu, aynı zamanda daha iyi hissetmek demektir.

Çocuklarda görülen rahatsızlıklar

Odaklanma sorunu

Bebekler, görüşlerinin bulanıklık olduğunu veya odaklanma problemi yaşadıklarını söyleyemezler. Küçük çocuklar,  bunu fark edemeyebilir. Okul çağındaki çocuklardan bazıları fark edebilirler ancak rahatsızlığın ne olduğuna dair daha yeni yeni bir şeyler öğrenen küçük insanlar için ebeveyn güzel bir dayanaktır. Bebeğinizin, eliniz, yüzünüz veya biberon gibi yakın nesneleri bulmakta güçlük çektiğini fark ederseniz bir doktora danışmalısınız. Okul çağında bir çocuğunuz varsa da gözlerini kısma, okumada güçlük çekme veya televizyona çok yakın oturma gibi işaretler olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca okula giden çocuklarda bu teşhisin en kolay yolu, tahtayı görüp görmediğini sormak olabilir. 

Yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısı

Çocuklar genellikle mide virüsleri ve küçük enfeksiyonlar gibi hastalıklar nedeniyle ateşlenir. Her ateşlenme büyük bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ancak yüksek ateşe, çocuğunuzun gözlerini açık tutmakta zorlanacağı kadar şiddetli bir baş ağrısı eşlik ediyorsa, bu büyük bir sorunun işareti olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise menenjit gibi ciddi rahatsızlıklara karşı güçlü olmak için en kısa zamanda bir doktora görünmek önemlidir.

Karın/mide ağrısı

Özellikle yeni besin denemeleri ve aşırıya kaçan abur cubur tüketimi çocuklarda mide ağrılarına neden olabilir. Karın/mide ağrısının ciddi bir soruna işaret edip etmediğini anlamak için beraberindeki diğer semptomlara dikkat etmek gerekir. Karın ağrısı ile birlikte;

 • sağ alt tarafta karın ağrısı
 • kusma
 • ishal ve 
 • dokunulduğunda mide hassasiyeti

gibi şikayetler varsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu tür bir karın ağrısı, örneğin apandisit gibi bir duruma işaret edebilir.

Aşırı yorgunluk

Aşırı yorgunluk, göz ardı edilmemesi gereken bir semptomdur. Çocuğunuz yorgunluk belirtileri gösteriyorsa ve özellikle, uzun süredir normal enerjisine sahip değilse mutlaka bir doktora danışmalısınız. Aşırı yorgunluğun birkaç farklı nedeni olabilir. Yaygın nedenleri, gece geç yatma veya ergenlik belirtileri olabilir. Ancak aşırı yorgunluk, kötü bir senaryo ile anemi, depresyon ve daha pek çok ciddi rahatsızlığın semptomlarından biridir. 

Solunum sorunları

Astım, tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ancak semptomları en aza indirmek veya astım ataklarını durdurmak/önlemek için erken teşhis ve destek önemlidir. Astımın en yaygın belirtileri,

 • nefes verirken ıslık sesi
 • nefes darlığı
 • oyun veya egzersiz sırasında nefes almada güçlük
 • solunum yolu enfeksiyonundan kurtulma zorluğudur.

Kilo kaybı

Çocukların kilosundaki hafif iniş çıkışlar genellikle normaldir. Ancak başka türlü, açıklanamayan kilo kaybı ciddi bir semptomdur. Bu, çeşitli pek çok ciddi rahatsızlığın bir belirtisi olabilir. Çocuğun kilosunda ani ve devamlı bir düşüş fark edildiğinde bir doktora görünmek önemlidir. 

Aşırı susuzluk

Koşmak veya oyun oynamak, yeterli sıvı alımı gerektirir. Aşırı susuzluk başka bir durumdur. Çocukta doymak bilmez bir su içme isteği veya susuzluğun dinmemesi gibi bir durum söz konusu ise mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Sürekli susama, diyabet ve benzeri bir rahatsızlığın bir işareti olabilir. 

Velhasıl

Sağlık, küçükten büyüğe her insan için en önemlidir. Ve ihmalkarlık, sağlığın bozulmasının en büyük sebebidir. Ebeveyn olduktan sonra pek çok şeyin çocuk için olduğu/yapıldığı söylenir. Fakat bu meşguliyetlerin artması ve çocuğa, dolayısıyla da sağlığına ilginin azalması küçüklüğünde var olan bir sorunun da çocuk ile büyümesine neden olur. Biraz özen ve erken müdahale sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Kendi sağlığınız ve çocuğunuzun sağlığı konusunda size şanstan ziyade başarılar diliyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: