Plaj aksesuarları

  • 20 Ekim 2020
  • 0
  • 205 kez okundu

Yazın bir rengi olacak olsaydı, sanıyorum ki mavi olurdu. Yaz ile ilgili kurulan hayallerin ve yazın gerçekleştirilen aktivitelerin neredeyse hemen hepsi deniz ve kıyılarından besleniyor. Derinlerindeki keşfe hazır gizli dünyası, sularının kulaçlarca hissettirdiği sonsuzluğu ve ıslak kumu ile yüzmeyi bilmeyeni bile gülümseten deniz hemen herkesin yazı sevme sebeplerinden biri olabilir. Ve elbette sahili de en az deniz kadar önemli. Deniz tatili planı yapılmış ya da hadi şu gün denize gidelim denmişse sonraki aşamalar genellikle şunlar oluyor;

  • Hangi plaja gidileceğine karar veriliyor.
  • Arkadaşlar ile gidiliyorsa gerçekleşecek aktiviteler konuşuluyor ve ekipmanlar hazırlanıyor.
  • İşletme bulunmayan bir yere gidiliyorsa temel ihtiyaçlar da bir gözden geçirilip hazırlanıyor .

Ve bir noktada genellikle erkekler için her şey tamamlanmış görünüp, malum gün beklenirken kadınlar için durum biraz farklı oluyor. Kendi ile baş başa kalan kadın, içinin tercihleri yapan kapılarını çalarak bir aynaya doğru ilerliyor. Hangi mayo veya bikininin giyileceği, eşyaların hangi çantaya konulacağı ve son dokunuş denebilecek hangi aksesuarların tercih edileceği içerde tartışma konusu olurken kişide de araştırma isteği uyandırıyor. 

Bu istek doğrultusunda okumaya başladığınız metnimiz ile “acaba hangi” ile başlayan sorularınıza seçenekler oluşturduk. İşte deniz güzelliğine süs püs katmanın yolları 🙂

Elbette pareolar

   Keten, transparan veya örgü gibi pek çok çeşidi olan pareolar, bikini veya mayo üzerine giyilen elbiselerdir. Popülerliklerinin her yıl biraz daha artması ile birlikte işlevlerinin dışında plaj şıklığının temsilcisi olduklarını söyleyebilirim. Şık bir görüntü ile birlikte aynı zamanda rahat bir gün geçirmeye sebep oluyorlar.

Canım hasır

Hasırın modasının geçtiğini duyan olduğunu sanmıyorum. Birkaç yıl sonra herhangi bir plajda tercih edilen olarak sade güzelliği ile kenarda duran bir hasır göreceğime eminim. Bu hasır bir şapka veya hasır güzeli bir çanta olabilir. İlerisi için olan iddiamın tutarlılığını bilmem ama en azından bu dönemin tercih edilenleri arasında hasırın baş sıralarda olduğunu söyleyebilirim.

Plaj çantaları

Çanta deyip geçmediğinizi biliyorum. Güneş kremi, gözlük, havlu, kitap ve cüzdan gibi eşyalar için kullanılan plaj çantaları tamamlayıcı temel aksesuarlar arasındadır. Farklı farklı ebatları ve hasır, bez, şeffaf gibi seçenekleri olan plaj çantaları, ponpon ve püskül gibi süslemeler ve canlı renkleri ile plaj şıklığını tamamlıyor.

Plaj terlikleri

Kızgın kumlara karşı atılan adımların rahatlığı elbette ki plaj terliklerinden geliyor. Etnik, çiçek ya da deniz temalı desenleri olan terlikler her yaz en tercih edilenler arasında oluyor. Son zamanların popüler olan plaj terlikleri arasında ise dolgu topuk plaj terlikleri ve gümüş ya da dore parıltılara sahip plaj terlikleridir. 

Plaj şapkası

Güneşten korunmamızı sağlayan plaj şapkaları için kombin tamamlayıcılar denebilir. Pek çok tarzda plaj şapkası bulunurken, hasır plaj şapkaları her yıl en tercih edilen olmayı başarıyor. Plaj şapkası seçimindeki en önemli nokta, kafa ve yüz yapınıza uygun boyutta seçim yapılmasıdır. Balıkçı şapkası, hasır veya örgü model ya da geniş, büyük bir şapka. Tercihiniz ne olursa olsun, güneş gözlükleriniz ile birlikte kullandığınızda havanıza hava katacağına emin olabilirsiniz.

Ve geldik kendisi küçük, etkisi büyük minik aksesuarlara;

Renkli taşlar

Rengarenk taşlı yüzük ve kolyeler sadece plajların değil, her yıl pek çok kadının tercih ettiği aksesuarlardır. Bikini ve mayo tercihine göre takılan renkli cam taşlı, boncuklu ve doğal taşlı kolyeler için plajların göz bebekleri diyebiliriz. Renkli taşları olan kolye, bileklik, halhal ve yüzükleri sade olarak zarif bir görünüm elde edebilir ya da birden fazla, üst üste takıp kullanarak renkli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Metal takılar

Büyük halka küpeler, kalabalık zincirlerden oluşan kolyeler ve bileklikleri plajda kullanmak biraz zor olsa gerek. Kişinin tarzı ile çok bağlantılı olan bu tür takılar bazıları tarafından vazgeçilmez iken bazılarının dikkatini pek çekmiyor. Metal takılar kullanmayı seviyorsanız, ürünlerin kalitesine özen göstermenizi öneririm. Zamak gibi çabuk ısınan metaller güneş ışınları ile birleştiğinde cildinize zarar verebilir.

Deniz temalı takılar

Klasik deniz temalı takıların güzelliği diye bir şey hep vardı ve bence her zaman olacak. İstiridye, denizatı, çapa, kurutulmuş deniz yıldızı ve deniz kabukları gibi deniz ve yaz temalı takılar da renkli taşlar gibi yalnızca deniz değil yaz aksesuarlarıdır. Hangi kombin ile kullanılsalar güzel görünmeleri bir yana, hasır ile birleştiklerinde cafcaftan uzak duru bir şıklık getiriyorlar.

Vücut zincirleri

Bel, bacak ve omuz aksesuarı olarak kullanılan bu dökümlü zincirler, zarif olabileceği gibi iddialı da olabiliyorlar. İlgilenmeniz gereken küçük bir çocuk varsa hareketlerinizi kısıtlama ihtimali olduğu için pek önermiyorum. Fakat öyle bir sorumluluğunuz yoksa tercih edeceğiniz model ile zarif veya seksi bir görünüm elde edebilirsiniz.

Nacizane tavsiyeler

Buraya kadar yazdıklarımızın dışında kullanılan, kişinin zevki doğrultusunda tercih edip kullanabileceği daha pek çok plaj aksesuarı vardır. Plaj aksesuarı adındaki takılar haricinde uygun gördüğünüz takıları kullanabilir ya da kendi takılarınızı yapabilirsiniz. Ancak unutmamanızı istediğim birkaç küçük şey var.

  • Sivri uçlu takıları aktivite içinde bir hareketiniz ya da güneşlenirken pozisyon değiştirmeniz sırasında zarar verme ihtimali olduğu için tercih etmemelisiniz.
  • Özellikle kolye gibi boynunuza dolanabilecek takılarınızı ve vücut zincirlerinizi denize girerken çıkarttığınızdan emin olun.
  • Değerli taşlı takılarınızı veya evlilik yüzüğü gibi eşyalarınızı çantanızda bırakmanız da bir seçenek ama bence evinizde bırakmanız daha iç rahatlatıcı olacaktır.

Velhasıl

Tercih edilen takıların hissettirdiği güzelliğin, tüm yaz ve hatta yılınıza yayılıp sinmesini diliyor ve gülümsemenizin en doğal aksesuarınız olduğunun altını çizerek bu metne ve kocaman kırmızı bir balon armağan ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: