Öpüşmenin sağlığa faydaları

 • 2 Şubat 2021
 • 0
 • 144 kez okundu

Sevilen kişi ile öpüşmek mutlu ve huzurlu hissetmenin yanı sıra hisleri sözsüz olarak ifade etmenin, iyi şanslar dilemenin, uğurlamanın veya karşılamanın en samimi ve duygu yüklü yollarından biridir. Öpüşme esnasında yüz bölgesinde bulunan 30 adet kas çalışır ve esneklik kazanır. Aynı zamanda kan akışının hızlanmasına da sebep olduğu için öpüşmek, erken yaşlarda yaşlılık belirtileri görmenin de önüne geçer. Aynı zamanda adrenalin yarattığı için vücuda daha fazla kan pompalanmasını ve dolaşımın hızlanmasını, dolayısıyla da hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Sık öpüşen çiftler ile çeşitli araştırmalar yapılmış ve kolesterolden, kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok açıdan öpüşmenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

Öpüşme diyeti bir şey var mı bilemiyorum ama bence bu o kadar da kötü bir fikir değil. Çünkü öpüşmek kalori yakmanın da duygu yüklü yollarından biridir. Öpüşülen her dakikada ortalama 2-3 kalori yakılır ve metabolizma hızı iki katına çıkar. Stres atma, gerginliği azaltma, duygusal bağı kuvvetlendirme gibi pek çok aşina olduğumuz faydalarının yanı sıra öpüşmenin bilimsel olarak kanıtlanmış birtakım faydaları vardır. Bizler de bu yazımızda öpüşmenin faydaları nelerdir? sorusunu cevaplarken sırtımızı bilime dayadık ve sizler için maddeler halinde hazırladık. İşte, öpüşmenin sağlık üzerindeki faydaları…

Öpüşmenin sağlığa faydaları

 • Mutluluk hormonlarının salınımını destekler

Öpüşmek, beynin zevk merkezlerini uyararak çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacak hormonların salınımını tetikler. Bunlar, mutluluk hormonu denince ilk akla oksitosin, dopamin ve serotonin hormonlarıdır. Bu hormonların salınımı kişiye kendini daha iyi hissettirmenin yanı sıra şefkat ve bağlanma duygularını teşvik eder. Ve kortizol (stres hormonu) seviyesini düşürür.

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

10 saniyeden fazla süren yoğun bir öpüşme bireyler arasında ortalama 80 milyon bakterinin yer değiştirmesine neden olur. Bu haliyle ele alındığında biraz sakıncalı bir şeymiş gibi görünse de aslında oldukça faydalıdır. Şehvetli bir öpüşme esnasında yeni bakteriler ile karşılaşılması, bağışıklık sisteminin kendisini hasta olmaktan koruyan antikorlar geliştirmesini sağlar. 2014 yılında bakteri transferini gözlemlemek için 21 çiftin katıldığı bir araştırmada, sıklıkla öpüşen çiftlerin söz konusu bakteri transferinden dolayı dillerinde ve tükürüklerinde benzer mikroorganizmalara rastlanmıştır. Bakteri transferinin böyle bir benzerliğe sebep olduğunu açıklayan araştırmacılar, söz konusu benzerliğin çift olmayan kişilerde bulunmadığına da dikkat çekti. Tüm bunlar ele alındığında iç rahatlığı ile dudak dudağa öpüşmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

 • İdeal eş seçiminde yardımcı olur

Öpüşme esnasında sağlık, üreme durumu ve genetik uyumluluğu değerlendiren fiziksel bağlantılı bir mekanizma gelişir. Hatta bazı antropologlar (insan bilimciler), öpüşmeyi bir çeşit eş değerlendirme mekanizması olarak nitelendirir. Korteksin bir kısmı dudakların, yanakların, dilin ve burnun etrafından alınan hisleri toplayarak yorumlar. 12 kranial sinirden 5’i ağız etrafından bilgi toplar. Bunlar, en karmaşık tatları ve kokuları, temas ve ısı gibi en hassas hisleri toplamak üzere dizayn edilmiştir. Yani biriyle öpüşürken karşımızdaki kişiyi gerçekten duyabilir, görebilir ve hissedebiliriz. 2013 yılında yapılan bir diğer araştırma ile öpüşmenin, potansiyel bir partnerin uygunluğunu değerlendirmeye yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.

 • Tükürük üretimini artırarak çürük oluşumunu önlemeye yardımcı olur

Öpüşme, tükürük bezlerini uyararak tükürür üretimini artırır. Tükürük ise ağzı kayganlaştırır, yutmayı kolaylaştırır ve yiyecek artıklarının dişlere yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Bu da dişlerde çürük oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

 • Baş ağrısını hafifletir

“Bu gece olmaz hayatım başım ağrıyor” gerekçesinin aslında içi boş bir bahane olduğunu yazarken gülesim gelmiyor değil sevgili okur. Ama bir yandan da bu konuya açıklık getiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Şöyle ki, öpüşme esnasında kan damarlarının genişlemesi ve kan basıncının düşmesi baş ağrısını yatıştırır. Ayrıca bir baş ağrısı tetikleyicisi olan stresi azaltarak baş ağrısını önlemeye de yardımcı olur. 🙂

 • Yüz kaslarını sıkılaştırır

Öpüşmek, toplamda 34 yüz kasının ve 112 postüral kasın yer aldığı güçlü bir kas koordinasyonundan meydana bir eylemdir. Sık sık öpüşmek yani bu kasları düzenli olarak çalıştırmak yüzünüz için bir egzersiz haline gelir. Ve yüz kaslarını sağlamlaştırır. Bazı öpüşme biçimlerine göre buna boyun da dahildir. Yüz kaslarının çalışması aynı zamanda cildin daha sıkı ve genç görünmesine katkıda bulunan kolajen üretimi de destekler.

 • Cinsel dürtüleri artırır

Romantik bir öpüşme cinsel olarak uyarılmaya yol açar. Bu durum için seks yapma kararının ardındaki itici bir güç olduğu söylenebilir. Tükürük, cinsel uyarılmada rol sahibi bir seks hormonu olan testosteron içerir. Yani ne kadar uzun ve tutkulu öpüşülürse o kadar çok testosteron salınır.

 • Bağ kurmaya yardımcı olur

Aşk veya sevgi hormonu olarak da bilinen oksitosin, çift bağa bağlı bir kimyasaldır. Öpüşme esnasında salgılanan oksitosin sevgi, şefkat ve bağlılık duygularının açığa çıkmasını sağlar. Yani partneriniz ile öpüşmek, ilişki memnuniyetinizi artırır. Ve bu özellikle uzun vadeli ilişkiler için oldukça önemlidir.

Velhasıl

Öpüşmek, duygusal ve fiziksel sağlığın üzerinde olumlu etkileri olan sıcacık, sevgi dolu bir eylemdir. Ve bana kalırsa bir ilişkinin başlamasını tetikleyen ana etkenlerinden biridir. Tarafların kendilerini iyi ve karşısındaki kişiye karşı sıcak hissetmesini sağlamasının yanı sıra ilişkiyi canlı tutmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur, samimiyeti korur. Bu yüzden bence seven sevdiğini bol bol öpsün. Hem sağlıklar korunsun hem de ilişkiler güçlendikçe güç bulsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: