Boyun tutulması: Nedenleri ve tedavi yöntemleri

  • 1 Mart 2021
  • 0
  • 81 kez okundu

Pek çok insanın sıklıkla yaşadığı ve şiddetine göre neredeyse günü zehir eden problemlerden biri olan boyun tutulması, genellikle uyku pozisyonuna bağlı olarak gelişir. Bazı zamanlarda gün içerisinde ağır bir iş yaptıktan biraz zaman sonra da tutulmalar meydana gelebilir. Bu yazımızda boyun tutulmasından kaynaklı hissedilen rahatsızlık ve ağrıları azaltmaya yardımcı olabilecek teknikleri siz ve canım boyunlarımız için derleyip, toplayıp, bir araya getirdik. Hazırsanız ilk teknik ile başlayabiliriz;

Esnetme hareketleri yapın

Boyun sertliğini önlemek ve yumuşatmak için yapılabilecek esnetme hareketlerini günlük aktiviteler arasına dahil etmek oldukça faydalı olacaktır. Esnetme hareketini uygulamak için önce omuzlarınızı sonra başınızı yavaşça sağa ve sola döndürün. Ardından elinizi kulaklarınızın üzerine koyarak başınızı dik tutmak için boyun kasınıza direnerek hafifçe bastırın.

Soğuk veya sıcak kompres uygulayın

Lokal enflamasyonu azaltmak için sıcak veya soğuk kompresler yapmak oldukça faydalı olabilir. Özellikle sıcak kompres uygulaması boyun kaslarını gevşetip, ağrıları hafifletmeye yardımcıdır.

Yastık sayınızı azaltın

Sert ya da yüksek yastıklar ile uyumak boyun tutulmasının başlıca nedenleri arasındadır. Çok sert yastıklar uyku esnasında boyun hareketlerine izin vermez ve boyunda baskı oluşturur. Mümkün olduğunca alçak yastıklar tercih edin. Ek olarak, yüzüstü yatmamaya özen gösterin.

Gün içerisinde hareketli olmaya çalışın

Bilgisayar başında veya sabit bir pozisyonda çok fazla zaman geçirmek boyun ağrılarına neden olabilir. Arada bir kalkıp gerinmek, esnemek veya küçük egzersizler yapmak boynu oldukça rahatlatır.

Telefonunuzu kullanırken dik durmaya özen gösterin

Gün içerisinde en çok zaman geçirilen cihazlardan biri şüphesiz ki cep telefonlarıdır. Ve cep telefonlarına dolayısıyla da aşağıya doğru bakarak çok fazla zaman geçiriyoruz. Uzun süre bu pozisyonda kalmak veya belli aralıklarla sık sık tekrar edip başı aşağı doğru zorlamak boyun ağrılarına ve de boynun tutulmasına neden olabilir. Telefon ve diğer teknolojik aletlerinizi mümkün olduğunca göz hizasında tutmaya özen gösterin.

Akupunktur yaptırabilirsiniz

Çin tıbbında uzun yıllardır kullanılan akupunktur tedavisi, boyun tutulması için de oldukça etkilidir. Uygulama için genellikle boyun bölgesindeki gerginliği azaltan ve kronik ağrıları hafifletmeye yardımcı olan iğneler kullanılır.

Velhasıl

Nasıl geliştiği ve ne kadar süreceği belli olmasa da hangi yöntemler ile etkilerini azaltabileceğimizi bilmek sanırım en çok canım boyunlarımızı sevindirir. Yatış pozisyonunuz ve kullandığınız yastıklar ile ilgili iyileştirici adımlar attıktan sonra boyun tutulması yaşama ihtimaliniz büyük oranda azalacaktır. Bir de bunlar ile birlikte stres yönetimini ele alabilir, musmutlu değilse de sakin sakin uyuyabilirsek, ne mutlu bize. Sağlık ve huzurla kalın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: