Burun yağını gidermenin ve önlemenin 5 yolu

  • 30 Mart 2021
  • 0
  • 93 kez okundu

T bölgesi olarak da bilinen burun bölgesi, yaz kış fark etmeksizin sıklıkla yağlanan bölgelerden biridir. Rüzgar, güneş veya makyaj gibi pek çok etkenden dolayı oluşan yağlanmanın sebebi burunda bulunan bezlerin fazla sebum üretmesidir. Parlak görünüme neden olmasının yanı sıra burun yağları ciltte sivilce ve akne oluşumunu da tetikleyebilir. Dolayısıyla bu sorunu yaşayan insanlar genellikle burun bölgesi yağlanmasını önlemek için neler yapılabilir? veya burun bölgesi yağı nasıl giderilir? gibi sorulara cevap ararlar. Bizler de bu sorular üzerine birtakım araştırmalar yaparak hem doğal hem de etkili olan yöntemlerden 5 tanesini sizler için şu şekilde sıraladık;

Burun bölgesi yağları için neler yapılabilir?

Buhar maskesi

Buhar gözenekleri açma ve yağlanmayı azaltma konusunda en etkili yöntemdir. Buhar maskesi ise tüm yüz maskeleri arasında en maliyetsiz ve uğraşsız olanıdır. Uygulamak için kaynattığınız suyu derin bir kap veya kaseye alın. Buharın uçup gitmeden cildinize temas edebilmesi için bir havlu ile başınızı örterek yüzünüzü buhara tutun. Yaklaşık 10 dakika kadar bu şekilde kalabilirsiniz. Daha etkili olması için suya papatya yağı damlatabilirsiniz. Maskeyi uygularken yüzünüzün temiz olduğundan ve yanmayacak şekilde yaptığınızdan emin olun.

Yumurta akı maskesi

Sağlık için pek çok faydası olan yumurta cilt için de oldukça faydalıdır. İçerdiği vitaminler hem cilt yağını azaltır hem de cilt üzerindeki lekelere iyi gelir. Maskeyi hazırlamak için 1 yumurtanın akını çatal ile köpürtün ve burun bölgenize sürün. Üzerine ince bir kağıt mendil ile bastırın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra nazikçe soyun ve ılık su ile yıkayın. Dilerseniz kuruduktan sonra aynı işlem ile ikinci tabakayı uygulayabilirsiniz. Bunun ekstra bir faydası olup olmadığı konusunda net bir bilgiye ulaşamasam da paylaşıp, tercihi size bırakmak istedim. 🙂

Sirke

Kokusundan rahatsız olmaya pek çok faydası olan sirke, cilt yağını gidermek konusunda da oldukça etkilidir. Uygulamak için 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı sirke ilave edin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir parça pamuk ile burnunuzun üzerine sürün ve uygulamayı yaklaşık 5 dakika kadar sürdürün. Ardından 15 dakika bekleyin ve yıkayın.

Alkolsüz tonik

Alkol bazlı tonikler cildi yağdan arındırsa da bir süre sonra daha fazla yağ üretimine neden olur. Alkolsüz tonikler burun bölgesinin yağdan arınmasının yanı sıra gözeneklerin küçülmesi için de oldukça etkilidir.

Kil maskesi

Düzenli olarak yapılan kil maskesi gözeneklerin küçülmesini ve cildin yağdan arınmasını sağlar. Aynı zamanda sebum üretimini azaltır ve böylelikle daha sonra oluşabilecek yağlanmayı engeller. Uygulamak için pek çok yerde satışa sunulan killerden alıp su ile karıştırarak uygulayabilir veya hazır kil maskelerinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: