Sağlıklı sakallar için 5 ipuçu

  • 30 Mart 2021
  • 1
  • 132 kez okundu

Her erkeğin aklında sahip olmak istediği bir sakal modeli olduğuna eminim. Bu konuda yanılıyorsam da cümlemi şu şekilde değiştirebilirim; her erkeğin en azından sağlıklı sakallara sahip olmak istediğine eminim. Ve bunun gerekenler yalnızca biraz sabır ve biraz özendir. Bizler de bu yazımızda sakal bakımı nasıl yapılmalı? sorusuna dair yaptığımız araştırmaların sonucunda edindiğimiz bilgileri toparlayıp sağlıklı ve bakımlı sakalları olsun isteyen erkeklerin işini kolaylaştırmak için 5 madde halinde sıraladık.

Sakal bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Cildinizi nemlendirin

Uzun sakallı ve sakallarını uzatmaya karar veren erkeklerin yaptığı en büyük hatalardan biri, sakalın altındaki cildi ihmal etmesi daha doğrusu unutmasıdır. Cildin sakal ile örtülü olması korunduğu anlamına gelmez. Aksi takdirde sakalın altındaki deride kaşıntı, pullanma ve tahriş meydana gelebilir. Bu da hem kişinin rahatsızlık duymasına hem de kıl köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Sakalların sağlıkla uzayabilmesi ve uzarken rahatsız etmemesi için sakalların ve sakal altındaki derinin düzenli olarak temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekli ve de önemlidir.

Sakallarınızı düzenli olarak yıkayın

Sakalların duştan duşa yıkanıp, temizlenmesi cildin kurumasına, sakalların sertleşmesine neden olur. Aynı şekilde sakalların sık sık yıkanması da cilt ve sakalları olumsuz etkiler. Sakalların sağlıklı olması için iki günde bir ılık su ve mümkünse özel sakal şampuanı ile yıkanması gerekir.

Sakallarınızı düzenli olarak tarayın

Taramak, hem sakalların hava almasını hem de kıl köklerinin eğitilmesini sağlar. Yani, düzenli olarak taranan kıl kökleri belli bir yöne doğru uzar ve şekil vermek kolaylaşır. Aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve sakalların çok daha sağlıklı uzamasına neden olur.

Sakal bakım ürünleri kullanın

Sakalların kıl yapısı, saç ve vücut kıllarından farklıdır. Saç için kullanılan bir bakım ürünü sakal için genellikle faydalı olmaz. Dolayısıyla sakal bakımı için sakala özel bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Bu ürünlerin yanı sıra zeytinyağı, argan yağı veya Hindistan cevizi gibi doğal yağlar da sakal bakımı için kullanılabilir. Bakım ürünleri ve yağlar hem cildin ve nem dengesinin korunmasını hem de sakalların daha sağlıklı ve düzgün uzamasını sağlar.

Düzenli olarak şekillendirin

Sakallarınız tamamen uzayana kadar (ortalama 6 hafta boyunca) kendi haline bırakabilirsiniz. Ancak belli bir boya geldikten sonra sakallara düzenli olarak şekil vermek gerekir. Bu, sakalların sağlıklı uzaması ve düzgün bir görüntüye sahip olması için gereklidir. Sakallarınızı şekillendirmek için sakal makinesi ya da makas kullanabilir veya düzenli olarak o malum koltuğa oturarak kendinizi ve sakallarınızı işi bilen birilerine emanet edebilirsiniz. 🙂

Velhasıl

Kendi haline büyüyüp gelişen sakalları şekillendirmek de uzatmak da zaman zaman epey zor olabilir. Bir de buna cilt tahrişine bağlı olarak gelişen kaşıntı ve döküntüler eklenirse güzelim sakallar ile vedalaşmak kaçınılmaz olabilir. Geç kalmış olmamak, sakallarınız kesilirken keşke dememek ve yeni baştan başlamamak için yapılması gereken tek şey, biraz ilgi göstermektir. Severek gösterilen ilginin güzelleştiremediği bir şey var mıdır dersin sevgili okur? Bence bu namümkün.

1 comment on “Sağlıklı sakallar için 5 ipuçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: