Düzenli egzersizin iyileştirici 10 faydası

  • 5 Ekim 2020
  • 0
  • 232 kez okundu

  Yüzme, koşma, yürüyüş, fitness, aerobik ve dans gibi pek çok fiziksel aktivite türü vardır. Egzersizler hem fiziksel hem de zihinsel pek çok fayda sağlamaktadır. Hatta bazı araştırmacılar, düzenli egzersizin daha uzun yaşama yardımcı olduğunu söylemektedir. Bu makalemizde düzenli egzersizin vücut ve zihin üzerindeki 10 faydasını paylaştık. Egzersiz türleri ve yapılması gerekenleri paylaştığımız, egzersize başlamayı düşünenler için rehber makalemiz bir tıklama mesafesi uzağınızda…

Düzenli egzersizin sağlığınızın hemen her yönünü iyileştirici 10 faydası ise şunlardır

Kilo vermenize yardımcı olur

Hareketsizlik, kilo almanın ve obezitenin ana sebeplerinden biridir. Egzersiz ve enerji harcaması arasında güçlü bir ilişki vardır. Vücudunuz; yiyecekleri sindirirken, kalp atışı ve nefes alımı gibi vücut işlerini sürdürürken ve egzersiz (fiziksel aktivite) ile enerji harcar. Diyet yaparken azalan kalori alımı, metabolizma hızını düşürür. Dolayısıyla kilo kaybı gecikir. Düzenli egzersiz ise metabolizma hızını artırır. Böylece daha fazla kalori yakmanıza, kilo vermenize yardımcı olur. Yapılan bazı çalışmalar, aerobik egzersizini direnç eğitimi ile birleştirmenin kilo kaybı ve kas kütlesi bakımını en üst düzeye çıkardığını göstermektedir.

Mutlu hissettirir

Egzersizin, ruh hali üzerinde ciddi derecede olumlu ve güçlü etkileri vardır. Ruh halini iyileştirirken aynı zamanda anksiyete semptomlarını ve stresi azaltmaktadır. Düzenli egzersiz depresyon duygularını hafifleten serotonin ve norepinefrin hormonları için beyin duyarlılığını ve ağrı algısını azalttığı bilinen endorfin üretimini artırmaktadır. Depresyon teşhisi konan 24 kadın ile yapılan bir araştırma ile herhangi bir yoğunluktaki egzersizin depresyon duygularını önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılmıştır. 

Fiziksel aktivite ya da antrenmanınızın yoğunluğu ne olursa olsun, ruh haliniz yaptığınız egzersizden oldukça fayda sağlamaktadır. 

Egzersizin ruh hali üzerindeki güçlü etkileri kısa sürede fark edilebilmektedir. Daha anlaşılır olması için egzersiz ve ruh hali arasındaki ilişki üzerine yapılan bir çalışma ile örneklendirebiliriz. Araştırmacılar, sağlıklı 26 kadın ve erkekten egzersiz yapanların 2 hafta boyunca yapmamalarını, egzersiz yapmayanlardan ise 2 hafta boyunca düzenli egzersiz yapmalarını istemiştir. 2 haftanın sonunda ise egzersiz yapanlar gayet iyiyken, egzersiz yapmayı bırakanların ruh halinde olumsuz etkiler gözlemlenmiştir. 

Kas ve kemikleri güçlendirir

Egzersizin, güçlü kasların ve kemiklerin oluşması ve korunmasında ciddi bir rolü vardır. Düzenli yapılan egzersiz, kaslardaki amino asitleri emme yeteneğini artıran hormonların salınımını desteklemektedir. Ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktiviteler, yeterli protein alımı ile desteklendiğinde kas yapısını uyarmaktadır. Yüzme ve bisiklet gibi darbesiz sporlara nazaran jimnastik veya koşma gibi yüksek etkili egzersizler veya futbol ve basketbol gibi sporlar kemik sağlığı üzerinde çok daha olumlu etkilere sahiptir. 

Enerji seviyesini artırır

Egzersiz, sağlıklı insanların yanı sıra sürekli yorgunluk yaşayan ve ciddi hastalıkları olan kişiler için de enerji artırıcıdır. Örneğin, kalıcı yorgunluk yaşayan 36 sağlıklı insanın katılımıyla bir çalışma yapılmıştır. Ve 6 hafta düzenli egzersiz yapmaları istenen katılımcılarda yorgunluk hissinin azaldığı tespit edilmiştir. 

Kronik hastalık riskini azaltır

Düzenli egzersizin, insülin duyarlılığını, kardiyovasküler zindeliği ve vücut kompozisyonunu iyileştirdiği ancak kan basıncını ve kan yağ seviyelerini düşürdüğü söylenmektedir. Düzenli egzersiz eksikliği ise (kısa zamanda bile) göbek yağı artışına neden olabilmektedir. Ayrıca diyabet, kalp hastalığı ve erken ölüm riskini artırmaktadır. Göbek yağlarından kurtulmak ve saydığımız hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için düzenli egzersiz yapmak oldukça önemlidir.

Cilt sağlığını korur

Cilt, vücuttaki oksidatif stres miktarından etkilenmektedir. Oksidatif stres, zayıf antioksidan savunması ve vücudun serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı tamamen onaramaması sonucu ortaya çıkar. Sigara ve alkol kullanımı, düzensiz yaşam tarzı vb. gibi etkenler de oksidatif strese neden olmaktadır. Oksidatif stres ise iç yapılara zarar verebilir ve cildi bozabilir. Aşırı yoğun ve yorucu egzersiz de oksidatif strese neden olabilmektedir. Ancak düzenli ve sağlıklı yapılan egzersiz, vücut hücrelerinin korunmasına yardımcı olan antioksidan üretimini artırmaktadır. Pek çok şeyde olduğu için egzersizin de yeteri kadarı faydalı, aşırıya kaçanı zararlıdır. Orta/yeterli düzeyde düzenli egzersiz, kan akışını artırarak cildi korur ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. 

Beyin sağlığı ve hafızayı olumlu etkiler

Egzersiz, beyin ve hafıza ve düşünme üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Yapılan bir araştırma ile egzersizin, neyin hafıza ve öğrenme için hayati öneme sahip bir parçası olan hipokampusun boyut olarak büyümesine neden olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda beyine kan ve oksijen akışını teşvik eden kalp atışını hızını artırmaktadır.

Rahatlama ve uyku kalitesine yardımcı olur

Düzenli egzersiz, rahatlamaya ve daha iyi uyumaya yardımcı olur. Egzersiz sırasında meydana gelen enerji tükenmesi, uyku sırasında iyileşme süreçlerini uyarır. Egzersiz sırasında vücut ısısının artması, uyku sırasında düşerek uyku kalitesini artırmaktadır. 

Ağrıları hafifletmeye yardımcı olur

Kronik ağrı tedavisi için uzun yıllar boyunca dinlenme ve hareketsizlik tavsiye edilmiştir. Ancak yapılan son araştırmalarda, egzersizin kronik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaların gözden geçirilmesi ile de egzersizin, kronik ağrısı olan katılımcılarda ağrıların azalmasına ve yaşam kalitelerinin iyileşmesine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. 

Cinsel yaşamı olumlu etkiler

Egzersiz, libido ve cinsel memnuniyeti artırmaktadır. Düzenli egzersiz yapmak kardiyovasküler sistemi güçlendirir, kan dolaşımını iyileştirir, kasları güçlendirir ve esnekliği artırır. Tüm bunlar cinsel yaşamı iyileştirebilmektedir. Aynı zamanda erkeklerde erektil disfonksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Fiziksel aktivite, cinsel performans ve hazzı arttırmanın yanı sıra cinsel aktivite sıklığını da artırabilir. 

Velhasıl

   Eski zamanlarda yaşamı sürmek için yoğun fiziksel aktivitelere ihtiyaç duyulsa da günümüzde yaşam sürmek için fiziksel aktivite gerekliliği giderek azalmaktadır. Market ihtiyacını bile uygulamalar üzerinden giderebiliyor iken, egzersiz yapmak kişinin sağlıksal ihtiyacı ve tercihi ile yaşama dahil oluyor. Ancak azalan fiziksel aktivite, sağlık sorunlarının artmasına ve obeziteye neden olabiliyor. İster haftalık 150 dakika aktivite kuralını yerine getirmek için kendi kendinize basit egzersizler yapın ister bir egzersiz seçip düzenli olarak ilgilenin, sağlığınız için birçok iyileştirici etkisi olacağını görecek ve hissedeceksiniz. Okuduklarınızın teşvik ve motive edici olması dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: