Sabah ereksiyonu nedir? Neden olur?

 • 7 Şubat 2021
 • 0
 • 153 kez okundu

Sabah sertleşmesi adı ile de bilinen sabah ereksiyonu, erkeklerin bir çoğunun yaşadığı ortak bir durumdur. Sabah ereksiyonu dediğimiz şey aslında tam olarak erkeklerin erekte bir penis ile uyanmasıdır. Her yaş grubu için sağlıklıdır. Penis içinde ve çevresinde düzgün işleyen bir kan ve sinir sisteminin işaretidir. Sabah ereksiyonu özellikle genç erkeklerde sıklıkla görülse de her yaştan erkek sabah ereksiyonu yaşayabilir.

Uyku esnasında yaşanan ereksiyonlarının genellikle erotik rüyalar görme veya cinsel uyarılmanın bir işareti varsayılır. Bu bazı zamanlar için kabul edilebilir olsa da her zaman bu şekilde değildir. Bir diğer varsayım ise mesanenin dolu olmasından kaynaklandığıdır. Dolu bir mesaneye sahip olmak uyanık bir insanda sertleşmeye yol açabilir anca bunun uyku esnasında ereksiyona neden olup olmadığına dair net bir bilgi yoktur. Daha çok vücudun birkaç doğal oluşumdan birine verdiği yanıt olarak düşünülür.

Sabah ereksiyonuna ne sebep olur?

Sabah ereksiyonları testosteron ve norepinefrin hormonlarına bağlanmaktadır. Ve ereksiyonlar REM uykusuyla ve kalp hızındaki artış ile yakından ilişkilidir. Ancak diğer fizyolojik değişikliklerin sonucu olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Doktorların zaman zaman erkeklerin neden erekte bir penis ile uyandığını açıklamaya yardımcı birkaç teorisi olsa da bu teorilerin hiçbiri somut ve tıbbi kanıtlar ile desteklenmemektedir. Bu teorilerden bazıları şunlardır;

 • Fiziksel uyarılma

Gözlerin kapalı olmasına rağmen vücut genellikle etrafında olup bitenin farkında olur. Kişinin veya partnerinin farkında olmadan cinsel organa temas etmesi veya sürtünmesi ereksiyona neden olabilir. Vücut uyarılmayı algılar ve ereksiyon ile tepki/yanıt verir.

 • Hormon değişiklikleri

Testosteron, REM uykusu evresinden uyandıktan hemen sonra en yüksek seviyede olur. Sadece testosteron hormonundaki artış, herhangi bir fiziksel uyarı olmasa da sertleşmeye neden olabilir. Erkekler yaş aldıkça (genellikle 40-50 yaşları arasında) doğal testosteron seviyeleri düşmeye başlar. Bu seviye azaldıkça sabah ereksiyonu yaşama oranı da azalabilir.

 • Beynin rahatlaması

Vücut uyanık olunan zaman dilimlerinde ereksiyonu bastırmak için hormonları serbest bırakır. Uyku esnasında ise bu hormonlar daha az salgılanır. Bu durum ve uyku esnasında sertleşmeye neden olabilecek diğer etkenler bir arada ele alındığında sabah ereksiyonu daha olası bir hal alır.

Peki, sabah ereksiyonunun olmaması ne anlama gelir?

Erekte olmuş bir penis ile uyanmak, sağlıklı kan akışının ve sağlıklı sinirlerin bir göstergesidir. Bir nevi, kişinin fiziksel olarak uyanık olunan zaman diliminde ereksiyon olabilme ve ereksiyonu sürdürebilme yeteneğine sahip olduğunun bir göstergesi diye de düşünülebilir. Dolayısıyla sabah ereksiyonu yaşamamak başka bir tıbbi sorunun belirtisi olabilir. Ve bu büyük olasılıkla fiziksel erektil disfonksiyonun (ED)’nin bir işaretidir. Vücutta doğru ereksiyon işlevi için yeterli kan veya sinir beslenmesini önleyen bir şeyler de olabilir. Aynı zamanda fiziksel sakatlıklar da erektil disfonksiyonu daha olası bir hale getirebilir. Erektil disfonksiyon yaşama ihtimalini artıran durumlar şunlardır;

 • depresyon
 • aşırı kilo
 • yüksek tansiyon
 • yüksek kolesterol seviyeleri
 • diyabet hastalığı

Bazı fiziksel sakatlıklar ve ilaçlar da sabah ereksiyonunu önleyebilir. Aynı zamanda yaşlandıkça da daha az sabah ereksiyonu yaşanabilir. Ancak genç yaşlarda sabah ereksiyonu yaşanmaması veya yaşanan ereksiyon aniden durması bir uzmana görünmek gerektiğinin bir işaretidir.

Velhasıl

Normal kan akışının ve sinir sisteminin göstergesi olan sabah erektesini kısaca şöyle özetleyebiliriz. Sabah ereksiyonu her yaş grubundaki erkek için sağlıklıdır. Ve artık sabah ereksiyonunun yaşanmaması sağlık durumunda iyiye gitmeyen bir şeyler olduğunun belirtisidir. Sağlıcakla kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: