Renklerine göre güller ve anlamları

  • 25 Aralık 2020
  • 0
  • 351 kez okundu

Rengi, kokusu, taşıdığı anlam derken güller, sıradan bir bitki olmanın ötesine taşınması en kolay bitki olabilir. Sahip olduğu renkler ve bu renklere yüklenen anlamları ile gül, bazen naçizane bir hediye, bazen de duyguları ifade etmeye yarayan bir aracı olabiliyor. Dolayısıyla birine gül almak/vermek istediğimiz zaman öncelikle renginin taşıdığı anlama bir bakmakta fayda var. Aksi takdirde yanlış kişiye yanlış mesaj ya da daha kötüsü doğru kişiye yanlış mesajlar verebilirsiniz. Bu gibi durumları biraz komik bulduğum için önceliği anlam kaymalarından kaynaklanabilecek trajikomik ihtimallere verdim ama şundan eminim; Bazen binlerce cümle kurarak ile anlatmak, anlaşılır olmaya çalışmak bir de doğru anlaşıldığından emin olmak gibi şeyler yalnızca işi daha da zorlaştırır. Bunu yalnızca güller için söylemiyorum. Duyguları ifade edebilecek, evet binlerce cümle ve mimikten çok daha doğru bir şekilde ifade etmeye yarayabilecek birçok nesne ve de bitki vardır. Gevelercesine uzattığım bu canım konuyu, hediyeleşmeyi ilk inceleyen Fransız antropolog ve sosyolog Marcel Mauss’un bir sözü ile toparlayıp, renkleri ile güllerin anlamlarına değinmek istiyorum. 🙂

“Birine bir şey hediye etmek, kendinden bir parçayı vermektir.”

Renklerine güller ve anlamları

Kırmızı Gül

Çiçeklerin dilinin ortaya çıkmasından bu yana kırmızı gül aşkı, tutkuyu ve cesareti temsil ediyor. Tek bir kırmızı gül “seni seviyorum” anlamına gelirken koca bir demet gül de aşkı anlatmanın kalabalık bir yolu sayılabilir. Gül adedine göre verilen mesajın değişkenliği ile ilgili net bir bilgiye sahip olmasam da tek bir gülün “sen benim için teksin” gibi bir anlama geldiği yönünde söylentiler mevcut. Şahsi tecrübem ve gözlemlerime dayanarak güllerin adetleri ve bunların kadınların üzerindeki etkileri için şunları söyleyebilirim; 1 tek gül genellikle daha romantik algılanabiliyor. Birkaç gülden oluşmuş demet ise anlık mutluluk ile harmanlanınca kadınlar üzerinde her açıdan sarılmalı, kafayı güller arasına sokmalı ve bol bol koklamalı etkileri olabiliyor. Böyle okuyunca komik geldiğine eminim ve sonsuz katılıyorum ama inanın bu gibi tepkiler anlık mutluluk ile kişinin iradesinin dışında kendiliğinden gelişiyor. 🙂

Beyaz Gül

Beyazın rengin ifade ettiği temizliği taşıyan beyaz gül saflığın, masumiyetin ve temiz duyguların temsilcisidir. Bunun yanı sıra birçok eski medeniyet ve uygarlıkta ilk gül türünün beyaz gül olduğu söylentinden yola çıkarak en eski gül çeşitlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Saflık, temizlik ifadesi dolayısıyla beyaz gül, genellikle evlilik ve düğün konseptlerinde tercih edilen çiçekler arasındadır.

Pembe gül

Çeşitli tonlara sahip olan pembe gül, mutluluğun, teşekkürün, nezaketin temsilcisidir. Açık pembeden normal pembeye renklenmiş güller sempatiyi ve neşeyi temsil ederken, koyu pembe güller kişinin hayatınızda olmasından mutluluk duyulduğu anlamını taşır. Pembe gül renklerine göre ayrım yapılmalı mı, bu mantıklı mı bilemiyorum ama birine teşekkür etmenin en kibar yollarından biri olduğunu söyleyebilirim.

Sarı gül

Farklı kültürlerde ihanetin ve ölen aşkın temsilcisi olan sarı gül, geleneksel olarak arkadaşlık ve önemsemenin temsilcisidir. Dolayısıyla arkadaşa göndermek istediğiniz gülün sarı renkte olması kişiyi önemsediğiniz anlamına gelecektir.

Nar çiçeği gül

Farklı bir tona sahip olan bu güller, adı konmamış sevgi ve heyecan anlamına gelir. Sahip olduğu renk tonundaki kıpırtı, anlamı için de gayet geçerlidir. Örneğin, yeni bir ilişki öncesi içinizin kıpır kıpır ve heyecan dolu olduğunu o günlerde duygularınızı temsilen verebileceğiniz bir güldür.

Mavi gül

Diğer renklere göre daha nadir rastlanılan mavi gül, eşsiz bulmanın, hayranlığın ve ilahi aşkın temsilcisidir.

Siyah gül

Eşsiz ve asil bir gül olan siyah gül, kısaca elveda anlamına gelir. Bir ilişkinin ya da fikrin son olması anlamına gelmesinin dışında bazıları siyah gülün yeniden doğuşu, yeni bir başlangıcı temsil ettiğine inanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: