Birkaç gün yalnız bırakacağınız çiçeklerinizin ölmemesi için tavsiyeler

  • 27 Aralık 2020
  • 0
  • 124 kez okundu

Tatil, seyahat veya küçük bir ziyaret gibi sebepler dolayısıyla evden ayrılmanın geri dönüldüğünde vah etmemek adına aklımızda yer etmiş birkaç küçük sorumluluk çizelgesi vardır. Evden çıkmadan önce aklımıza sırası ile getirip, yanına tik attığımız çizelgede evcil hayvan, beyaz eşya ve prizler, pencereler ve güvenlik önlemleri için gerekenler yapılmış, kontroller birkaç kez sağlanmıştır. Peki geriye ne mi kaldı dersiniz? Elbette günlerce, haftalarca veya aylarca özenerek büyüttüğünüz o canım bitkileriniz. Evde olmadığınız süre içerisinde çiçeklerinizin solmaması dikkat etmeniz gerekenler birkaç şey vardır. Sulama için ise aşağıda önerdiğimiz yöntemlerden birini gerçekleştirebilir ve evinize döndüğünüzde çiçeklerinizi canlı görebilirsiniz.

Birkaç gün için evinizden ayrılmadan önce çiçeklerinizin sağlıklı kalması için yapabilecekleriniz şunlardır;

  • Çiçeklerinizi aynı odada bırakmamalı ya da birbirleri ile temas etmediklerinden emin olmalısınız.
  • Balkonunuz varsa ve hava şartları da uygunsa bazı çiçeklerinizi oraya koyabilirsiniz. Ancak cam kenarında bırakmamaya özen göstermelisiniz.
  • Çiçeklerinizin bulunduğu odanın aşırı güneş almaması ve çok sıcak olmaması önemlidir.
  • Ayrılmadan önce evinizi iyice havalandırmayı ihmal etmeyin. Hatta mümkünse bir süre tüm camları açarak hava sirkülasyon sağlayın.
  • Son olarak çiçeklerinizi güzelce suladıktan sonra toprağın üzerini ağaç kabuğu, çakıl taşı gibi süslemeler ile örtebilirsiniz. Bu, toprağın üzerinde kalan suyun çiçeğinizin nem ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır.

Tüm bunları gerçekleştirmeniz, çiçeğinizin siz yokken daha sağlıklı bir ortamda bulunmalarını ve dolayısıyla daha az zarar görmelerini sağlayacaktır. Evden çıkmadan evvel yapabileceğiniz bir diğer şey, siz evde yokken çiçeklerinizin su ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak sağlamaktır. Bunun için iki farklı yöntem vardır. Bunlardan birini gerçekleştirebilir ve çiçeklerinizden içiniz rahat bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Bir süre yalnız bırakacağınız çiçeklerinizin solmaması için sulama yöntemleri

Kova ile çiçek sulama

Çiçeğinizin ihtiyaç duydukça suyu emerek hayatta kalmasını sağlayan kova ile sulama yöntemi oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. Faydalı olması açısından sıklıkla tercih edilen bir yöntem olsa da bir şeylerin yanlış yapılması/olması sonucunda olumsuz sonuçlara neden olabilir. Uygulama için çiçeğinizi geniş ve içi su dolu bir kovanın içine koymanız yeterlidir. Ancak su seviyesi önemli bir detaydır. Kova içerisindeki su, saksı seviyesini geçmemelidir. Aksi takdirde çiçeğiniz fazla suya maruz kalır ve çürüyüp ölür. Ek olarak, birden fazla çiçeği aynı kova içerisine koymayı düşünüyorsanız kovanın genişliğine dikkat etmenizde fayda var. Dar bir kova birden fazla çiçek için verimli olmayabilir.

Pet şişe ile çiçek sulama

Kova yöntemine kıyasla biraz daha zahmetli bir yöntem olsa da pet şişe ile sulama yöntemi de oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle yapmanız gereken su dolu bir pet şişenin kapağına ufak delikler açmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey deliklerin saksı boyutuna göre ayarlanmasıdır. Sonrasında yapmanız gereken içi su, kapağı ise delikler ile dolu pet şişeyi çiçeğinize kapak toprağın içine girecek şekilde yerleştirmektir.

Velhasıl

Tatil veya seyahat planlarınızdan dolayı uzak kalacağınız çiçeklerinizi birilerinden yardım istemeden ve içinize dert etmeden ardınızda bırakabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çiçekleriniz için uygun ortamı ayarlamak ve sulama yöntemlerinden birini uygulamaktır. Böylelikle çiçeklerinizi susuz kalıp solmaktan, kendinizi ise tüh’lerden ve vah’lardan korumuş, kurtarmış olursunuz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: